Brykiet

Brykiet — wszystko o brykiecie

Brykiet — wszystko o brykiecie

Tematem naszego kolejnego artykułu jest kolejne paliwo, którym możemy zasilać nasze domostwo. Jest to brykiet. W tym artykule postaramy się w sposób wyczerpujący go opisać, przedstawiając same najistotniejsze informacje. Pędzący świat motywuje nas do poszukiwania alternatyw dla węgla. I tu pojawia się, cały na czarno brykiet. Dlatego poniższy artykuł przybliży wam nico bardziej tematykę jaką jest: brykiet — wszystko o brykiecie i nie tylko.

Czym w ogóle jest brykiet?

Brykiet, jak większość z nas może się domyślać, jest to sprasowane, drobnoziarniste paliwo stałe, które produkowane jest z trocin, torfu, miału węgla drzewnego lub kamiennego, słomy, bądź innych odpadów produkcji rolnej.

Dlaczego akurat brykiet?

Pewnie wielu z Was zastanawia się, co takiego jest w brykiecie, że może on zastąpić inne materiały opałowe. Okazuje się, iż brykiet posiada bardzo niską wilgotność, która przeważnie nie przekracza 10%. Ma on również bardzo wysoką wartość energetyczną oraz nie ulega on szybkiemu starzeniu. Bardzo ważną cechą brykietu jest fakt, iż spala się on praktycznie w całości, a popiół, który po nim pozostaje, jest w niewielkich ilościach. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż brykiet jest w pełni bezpieczny dla naszych kotłów, czy pieców. Przez niską wilgotność nie powoduje korozji, a niewielkie osady, które po nim zostają, są naprawdę małym problemem. Co więcej, przez ekologów uznawany jest za pozytywne źródło energii, ponieważ nie zatruwa zbytnio środowiska. Dodając do tego podatność na magazynowanie i transport, okazuje się, że brykiet to bardzo atrakcyjne źródło energii.

Nie ma róży bez kolców.

Oczywiście nie jest tak, że to paliwo nie ma wad. Jest dużo trudniejsze w rozpalaniu niż drewno. Przy zakupie brykietu, istotne jest, aby przechowywać go w odpowiednich warunkach. Co więcej, na rynku jest jego bardzo wiele odmian, i niestety, łatwo trafić na taki, którego jakość jest poniżej krytyki. Także przy jego zakupie, za każdym razem, trzeba wykazać się czujnością, aby nie dać się nabrać na produkt o bardzo kiepskich właściwościach.

Kilka słów o piecach na brykiet.

Dzięki rozwojowi techniki dwudziestego pierwszego wieku możemy z powodzeniem dysponować kotłami, które są w pełni automatyczne. Ich sprawność dalece wykracza poza nasze oczekiwania i niejednokrotnie sięga do 90%. Eksploatacja takich kotłów nie wymaga od użytkownika za dużo energii. Są wyposażone w podajniki automatyczne, spalanie jest niemal całkowite, także czyszczenie takiego pieca też nie jest nam straszne. Jeżeli nasz dom posiada dobrą izolację, a wybrany przez nas piec ma wysoką sprawność, ogrzewanie brykietem jest naprawdę opłacalne, ekonomiczne oraz konkurencyjne w stosunku do innych paliw stałych.

Podsumowanie

W artykule w zwięzły sposób opisaliśmy tematykę brykietu. Wskazaliśmy jego wady oraz zalety. Dużą uwagę przywiązaliśmy do ekonomiczności stosowania pieców lub kotłów na brykiet, przy zachowaniu ich odpowiedniej jakości oraz przy dobrej termoizolacji naszego domostwa. Jeżeli interesuje Cię tematyka paliw stałych, to zapraszamy do innych naszych tematycznych artykułów.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close