Pellet

Cena pelletu

Cena pelletu i jego  zalety

Mało kto zdaje sobie z nas sprawę, jak wiele korzyści może przynieść ogrzewanie naszego domostwa pelletem. Okazuje się bowiem, że nowoczesne kotły, które spalają pellet, nie tylko są w bardzo rozsądnych cenach, ale także opał do nich ma świetny stosunek ceny do jakości ogrzewania naszych domów. Zapraszamy do zapoznania się z tym krótkim artykułem, w którym skupimy się głównie na cenach pelletu oraz jego rodzajach.

Czym jest pellet?

Nie każdy z nas wie, że pellet to rodzaj paliwa stałego, który powstaje na skutek procesu sprasowania. Dostępne są różne rodzaje pelletu. Podstawowy to pellet drzewny, który uzyskuje się z sosen. Jest on najbardziej popularny. Możemy również wyróżnić pellet słonecznikowy, zbożowy oraz bardzo mało znany pellet z traw. Bardzo istotną cechą pelletu jest fakt, iż jest on w postaci granulek, które mają wielkość kilkunastu milimetrów. Dużą wartość opałową pellet zawdzięcza niewielkiej zawartości wilgoci (wynikającej z procesu prasowania). Bardzo duża wydajność oraz szybki zapłon to główne cechy tego paliwa stałego.

Cena pelletu

Jeżeli interesuje Was cena pelletu, to musicie wiedzieć, że jest ona, jak to przystało na dobry opał, zróżnicowana i zależna od klasy opału. Okazuje się, iż cena pelletu w pierwszej klasie może wynosić nawet 1100 zł za tonę. Najwyższa jakość to niestety i najwyższa cena, ale czego nie robi się dla utrzymania optymalnej temperatury naszego domostwa. Pellet klasy II, który jest najbardziej popularny wśród użytkowników, kosztuje w granicy 800 zł za tonę. Wydaje się, że za taką cenę otrzymujemy idealną proporcję do jakości. Istnieje też pellet bezklasowy, za który zapłacimy w granicach 500 zł za tonę.

Dlaczego pellet jednej klasy kosztuje więcej od innego tej samej klasy?

Jeżeli zadajecie sobie to pytanie, to oznacza, że zrobiliście już wstępne rozeznanie na rynku opałowym. Nie Wy pierwsi macie wątpliwości, z czego wynika ta różnica. Spieszymy z odpowiedzią. Okazuje się bowiem, iż pellet jednej klasy może mieć różną wartość opałową. I właśnie ta różnica, w tym kluczowej dla każdego opału parametrze, wpływa na cenę opału. Nie jest dla nikogo z Nas tajemnicą, że im wyższa wartość opałowa pelletu danej klasy, tym jego cena jest wyższa. I dlatego też pellet I klasy może zawierać się w przedziale cenowym 800 zł do 1100 zł za tonę (jego wartość opałowa oscyluje w granicach 19 MJ/kg). Pellet II klasy mający wartość opałową o wartości około 17 MJ/kg kosztować będzie od 700 zł do 800 zł. Stawkę zamyka pellet bezklasowy, którego wartość opałowa oscyluje w granicy 13 MJ/kg, a cena kształtuje się w zakresie od 500 zł do 650 zł.

Podsumowanie

W tym krótkim artykule zaznaczyliśmy, czym jest pellet. Wskazaliśmy jego główne klasy, które determinują cenę pelletu. Wytłuściliśmy fakt, iż cena pelletu nie zależy tylko od jego klasy, ale jest również bardzo uzależniona od wartości opałowej, jaką posiada konkretny pellet. Ten artykuł tylko wstępnie wprowadził w tematykę opału, jakim jest pellet. Jeżeli ten temat interesuje Was bardziej, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami z tego intrygującego i zajmującego obszaru.

Tagi
Show More

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close