Węgiel

Cena węgla w Polsce

Ile kosztuje dobry węgiel w polskich składach

Cena węgla w Polsce

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym postaram się przybliżyć Wam korzyści płynące ze spalania węgla. Postaramy się również zaprezentować wam przykładową cenę węgla w Polsce, uzależniając ją oczywiście od jego rodzaju i jakości. W artykule wskażemy również zalety płynące z wyboru węgla, jako podstawowego źródła ogrzewania.

Czy koszty ogrzewania węglem są duże?

Odpowiedź na to zadawane sobie często pytanie jest niejednoznaczna. Wynika to z faktu, ze sam węgiel nie jest jedynym determinantem dobrego ogrzewania. Wszystko zależy też od rodzaju oraz poziomu sprawności naszej instalacji grzewczej. Dopiero kolejnym współczynnikiem jest jakość naszego opału.

Oczywiście biorąc pod uwagę fakt, iż najnowocześniejsze kotły osiągają sprawność w granicy 80%, a niektóre nawet 90%, jakość węgla wydaje się kluczowa. Dodając do tego odpowiedni współczynnik jakości do ceny węgla w Polsce, okazuje się, że jest to dobry wybór na rodzaj naszego domowego opału.

Od czego zależy wartość opałowa węgla?

Porównując różne rodzaje węgla, dochodzimy do wniosku, że cena węgla w Polsce jest naprawdę zróżnicowana. Różnica ta wynika oczywiście z różnego rodzaju jakości węgla, który różni się od siebie nie tylko ceną, ale i wartością opałową. Wartość ta zależy od kopalni, z której dany węgiel jest wydobywany.

Drugim czynnikiem, który wpływa na wartość opałową węgla, jest jego ziarnistość. Im ziarna są większe, tym większa jest wartość opałowa węgla. Aby nasze koszty ogrzewania w wymiarze sezonowym były niższe, należy stosować węgiel wysokiej jakości, pochodzący ze sprawdzonego źródła. Należy również pamiętać, aby stosować tylko taki węgiel, jaki jest dedykowany do naszego pieca.

Przeważnie czołowi producenci zwracają na ten aspekt szczególną uwagę. Określają w swojej dedykowanej dokumentacji wymogi co do rodzaju węgla oraz jego parametrów jakościowych stosowanych w konkretnym modelu kotła.

Jakie wyróżniamy rodzaje węgla?

Przyglądając się bliżej węglowi kamiennemu, możemy go podzielić na następujące typy, klasy, gatunki i sortymenty. Typ węgla świadczy o ilości zawartych części lotnych, ciepła spalania, zdolności do spiekania oraz oczywiście świadczy o cenie węgla w Polsce.

Najczęściej kupujemy węgiel typu 31 do 33. Gatunek węgla świadczy głównie o cenie węgla oraz o jego klasie i sortymencie. Wyróżnić można cztery gatunki. Im lepszy gatunek węgla, tym wyższa jest jego klasa i większe uziarnienie.

Klasa węgla zależy w dużej mierze od wartości opałowej węgla oraz zawartości popiołu. Klasę określa się za pomocą trzech cyfr. Pierwsze dwie świadczą o wartości opałowej, która wyrażana jest w MJ/k, druga natomiast mówi nam o procentowej zawartości popiołu w danej klasie węgla.

Wszystko to oczywiście przekłada się na cenę węgla w Polsce. Ostatni podział węgla jest ściśle powiązany z sortymentem węgla, czyli określany jest na podstawie wielkości i różnorodności ziaren. Wyróżnić można pięć grup: grube, średnie, drobne, miałowe i mułowe.

Ceny węgla w Polsce, jak to z nimi jest?

Cena węgla w Polsce w pełni uzależniona jest od wymienionych rodzajów węgla. W najlepszych jakościowo produktach sięga nawet 850 zł za tonę. Miał może kosztować już od 450 zł za tonę.

Podsumowanie

W artykule dotknęliśmy tematyki węgla i jego ceny w Polsce. Jeżeli interesuje Was ten temat, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close