opalowo.pl

Blog tematyczny o budownictwie, przemyśle, technologii, ogrodzie i aranżacji wnętrz!

Budownictwo

Czym charakteryzują się rury stalowe ocynkowane i do czego się ich używa?

Czym charakteryzują się rury stalowe ocynkowane i do czego się ich używa?

W celu zabezpieczenia przed korodowaniem konstrukcyjne elementy wykonane ze stali węglowej poddaje się cynkowaniu lub ich powierzchnię zabezpiecza się specjalną powłoką malarską. Rury stalowe ocynkowane są zatem elementami niepodatnymi na korodowanie, charakteryzującymi się dużą trwałością, nadającymi się do użycia w środowisku wilgotnym, również na zewnątrz. Takie elementy nie wymagają malowania i konserwacji, są zatem niezwykle praktyczne w stosowaniu, w różnych warunkach.

Cynkowanie rur stalowych

Naniesienie warstwy cynku na powierzchnię stalowego elementu konstrukcyjnego może być wykonane metodą ogniową lub galwaniczną. W przypadku metody ogniowej elementy zanurza się w rozpuszczonym cynku, a w przypadku metody galwanicznej, w specjalnej kąpieli. Galwanizacja jest metodą elektrolityczną, w której cząsteczki określonego metalu pod wpływem przepływu prądu osadzają się na powierzchni innego metalu. W procesie cynkowania cząstki cynku osadzają się na zanurzonym w kąpieli galwanicznej elemencie stalowym i trwale do niego przylegają. Warto jednak podkreślić, że powłoki wykonane metodą galwaniczną są cienki i przez to bardziej podatne na uszkodzenie. Dlatego rury stalowe ocynkowane w większości przypadków są elementami poddanymi cynkowaniu metodą ogniową, ewentualnie natryskową (gdy rura nie mieści się w kadzi z rozgrzanym cynkiem). Ocynkowanych rur stalowych nie trzeba już malować. Ich powierzchnia jest chroniona przed korodowaniem, a sama powłoka ochronna jest niezwykle trwała, odporna na drobne uszkodzenia powierzchniowe.

Zastosowania rur ocynkowanych

Podobnie jak różnego rodzaju kształtowników i profili, stalowych rur ocynkowanych używa się przede wszystkim do konstrukcji obiektów technicznych i przemysłowych, pojazdów, maszyn i urządzeń, elementów infrastruktury drogowej czy ogrodzeń. To materiały niezwykle uniwersalne, o szerokim spektrum zastosowań, a przy tym dobrze zabezpieczone przed korozją, a tym samym przystosowane do montażu na zewnątrz bez potrzeby malowania. Rury stalowe ocynkowane mogą być używane m.in. w charakterze słupków ogrodzeniowych, słupków pod znaki drogowe lub bilbordy, elementów podtrzymujących lub wzmacniających konstrukcję wiat, garaży, hal i innych obiektów o podobnym charakterze.

Dostępne w szerokim wyborze rozmiarów, ocynkowane rury stalowe są jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych o wielu zastosowaniach. To materiały nie tylko bardzo uniwersalne, ale także wytrzymałe i trwałe, dzięki cynkowaniu niepodatne na korozję, których nie trzeba malować i martwić się o ich konserwację.

Udostępnij