Drewno

Drewno kominkowe

Drewno kominkowe

Jeżeli od niedawna jesteś szczęśliwym posiadaczem kominka w domu, a zbliżający się wielkimi krokami czas zimowych, mroźnych i ciemnych dni zmotywował Cię do uzupełnienia swojego zapasu drewna kominkowego, to bardzo dobrze trafiłeś. W artykule kompleksowo przedstawimy, czym jest drewno kominkowe, wymienimy jego rodzaje oraz zaprezentujemy główne wady i zalety poszczególnych jego gatunków.

Co to jest drewno kominkowe?

Drewno kominkowe to najczęściej łupane szczapy drewna, których długość nie przekracza 30 centymetrów. Oczywiście istnieje możliwość pełnego spersonalizowania zamówienia i drewno może zostać nam przycięte na inną, wymaganą długość. Takie drewno najczęściej sprzedawane jest luzem lub sporadycznie w workach o masie od 10 kg do 20 kg.

Dla osób posiadających możliwości samodzielnego cięcia drzewa istnieje możliwość zakupu drewna w kawałkach. Takie rozwiązanie jest dużo tańsze, niestety wymaga ono od nas dużo więcej pracy i posiadania specjalistycznego sprzętu. Cięcie drewna zwykłą piłą ręczną jest raczej nierekomendowane.

Drewno jest sprzedawane przeważnie na metry sześcienne, a nie tak jak w przypadku innych paliw stałych w kilogramach. Do celów obliczeniowych przyjmuje się, że jeden metr przestrzenny drewna waży około 500 kilogramów.

Najistotniejsze cechy drewna kominkowego.

Najważniejszą cechą drewna kominkowego jest jego wartość opałowa. W przeciwieństwie do innych paliw stałych, w przypadku drewna kominkowego różnice w tej wartości mogą być bardzo duże, w zależności od rodzaju drewna, jaki wybierzemy. Kolejnym istotnym parametrem jest wilgotność drewna.

Musimy pamiętać, że ścięte drzewo posiada tej wilgoci bardzo dużo. Może okazać się, że nawet jedna trzecia całej energii cieplnej, która zostanie wytworzona w wyniku spalenia drewna kominkowego, zostanie zużyta na odparowanie właśnie tej niechcianej wody. Zalecaną zawartością wilgoci w drewnie jest maksymalnie 20%. Aby to osiągnąć, świeże drewno musi leżakować w odpowiednich warunkach około dwóch lat.

Jakim drewnem palić w kominku?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić przed zakupem drewna to zdecydować, czy będziemy szukali drewna z drzew iglastych, czy też interesuje nas drewno drzew liściastych. Specjaliści jednoznacznie twierdzą, podbierając się odpowiednimi badaniami, że najlepsze do palenia będzie drewno z drzew liściastych.

Tłumaczą to zwykle faktem, iż drewno z drzew iglastych posiada w sobie bardzo dużo żywicy, która negatywnie wpłynie może nie tyle na sam proces spalania, ile na ilość wytworzonego dymu oraz na poziom zanieczyszczenia komina i samego kominka.

Przy paleniu drewnem z drzew iglastych czyszczenie komina i kominka mamy zagwarantowane. W przypadku drewna z drzew liściastych ilość pozostałych zanieczyszczeń jest możliwie niewielka. Oczywiście tylko i wyłącznie, jeżeli drewno jest odpowiednio wysuszone.

Jakie drewno z drzew liściastych wybrać do palenia w kominku?

W tym przypadku wybór jest naprawdę imponujący. Sprzedawcy w swoim bogatym asortymencie posiadają drewno z brzozy, buku, dębu, grabu, jesionu, topoli, olchy oraz przeróżnych drzew owocowych, takich jak grusza czy jabłoń.

Poszczególne drzewa dają drewno o różnych właściwościach, które bezpośrednio wpływają na cenę poszczególnych produktów. Brzoza charakteryzuje się spokojnym płomieniem, ale spala się bardzo szybko. Ładny i równy płomień niestety daje przeciętną wartość opałową. W przeciwieństwie do drewna z buku, który jest wysokokaloryczny i pali się naprawdę długo. Dąb charakteryzuje się wysoką wartością opałową, co bezpośrednio przekłada się na dużą wartość cieplną.

Takie drewno pali się bardzo długo. Grab to jeden najlepszych rodzajów opału. Wszystko to ze względu na bardzo dużą ilość uzyskanego z niego ciepła. Jesion natomiast pomimo długiego czasu palenia oraz dosyć wysokiej wartości opałowej nie jest zbyt często wykorzystywany jako opał.

Spowodowane jest to faktem, iż bardzo ciężko się go obrabia. Olcha nie jest polecana, jako drewno kominkowe. Ma znikomą wartość opałową, a gdy jest bardzo wysuszona, spala się w mgnieniu oka. Podobnie jak topola, która również cechuje się niską wartością opałową. Nadaje się tylko na podpałkę. Ostatnim rodzajem drewna jest drewno z drzew owocowych (jabłoni lub grusz).. Pali się dość powoli i równo. Przyjemny zapach jaki jest wydzielany, stanowi dodatkowy atut takiego drewna.

Cena drewna kominkowego.

To od jakości drewna jest ona w pełni uzależniona. Bezpośredni wpływ na cenę ma jego jakość oraz wilgotność. Oczywiście cenę kształtujemy również my, jako konsumenci. Mniej zapłacimy, zamawiając większe ilości danego drewna. Przyjmuje się, że drewno liściaste kosztuje w granicach 150-200 złotych za metr przestrzenny.

Podsumowanie

W artykule kompleksowo opisaliśmy tematykę drewna kominkowego. Pokazaliśmy jego rodzaje, lasy oraz wskazaliśmy orientacyjną cenę. Jeżeli interesuje Was tematyka drewna kominkowego, to zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami prezentowanymi przez nas.

Tagi
Show More

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close