EkogroszekEkogroszek Porady

Ekogorszek Skarbek – ekogroszek, który warto wybrać?

Ekogroszek Skarbek

Zbliżający się okres zimowy motywuje nas do bliższego przyjrzenia się tematyce ekogroszku. Jeżeli interesuje Was paliwo, które jest specjalnie dostosowane do potrzeb waszych kotłów, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym postaram się przybliżyć Wam tematykę produktu, jakim jest ekogroszek Skarbek.

Jaki ekogroszek kupić?

Zasadniczym pytaniem, jakie sobie zadajemy jest, jaki ekogroszek kupić? Cóż, odpowiedź nie jest taka jednoznaczna. Do wyboru mamy kilka możliwości. My skupimy się na porównaniu dwóch głównych: czyli ekogroszku Skarbek, który wydobywany jest w Polsce oraz ekogroszek Ogień, który wydobywany jest w Rosji.

Ekogroszek Skarbek: jak rozpoznać dobry ekogroszek?

Zasadniczymi walorami, jakimi powinien odznaczać się dobry ekogroszek, jest ciemnoszary kolor oraz wielkość pomiędzy 5 mm, a 20 mm. Miał może stanowić maksymalnie 5%-10%. Z cech fizycznych możemy również wyróżnić jego wilgotność – powinna być niewielka.

Przed paleniem należy taki ekogroszek oczywiście wysuszyć. Z cech chemicznych, których nie jesteśmy wstanie łatwo stwierdzić, możemy wyróżnić wartość opałową, która powinna wahać się od 26 MJ/kg do 24 MJ/kg. Oczywiście im wartość jest większa, tym lepiej dla nas.

Ekogroszek: jak wybrać?

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej proponowanym ekogroszkom. Ekogroszek Skarbek ma rozmiar do 25 mm. Powstaje z węgla kamiennego, który ma bardzo niską zawartość siarki. Posiada bardzo niską wilgotność, a zarazem jest wysoce kaloryczny (nawet do 26 MJ/kg).

Zawartość popiołu to maksymalnie 7%, siarki pomiędzy 0,41%, a 0,60%. Wilgotność waha się w granicach 9,5% do 13%. Spiekalność wynosi od 0 do 20 Rogi. Ekogroszek Ogień natomiast również posiada rozmiar do 25 mm. Jego wartość opałowa to 24 MJ/kg.

Zawartość popiołu wynosi do 3%, a zawartość siarki tylko 0,1%. Producenci gwarantują, że spiekalność tego ekogroszku wynosi 0 Rogi.

Czy wartość opałowa to jedyny wyznacznik?

Pozostaje nam odpowiedź na zasadnicze pytanie :jak wybrać ekogroszek? Czy kierować się tylko jego wartością opałową? W końcu o nią chyba w tym wszystkim chodzi. Ekogroszek ma ogrzać nasz dom, więc siłą rzeczy ten parametr powinien być kluczowy. Nic bardziej mylnego.

Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że wartość opałowa jest istotna. Ale my musimy patrzeć dalej. Przewidywać konsekwencje używania naszych pieców. Dbać o ich właściwą eksploatację. A żeby to zrobić, należy wybierać ekogroszek, który ma minimalną zawartość siarki i popiołu.

Tylko tak nasz piec będzie długowieczny. Lepiej więc wybrać bezpieczeństwo i łatwość obsługi naszego pieca niż kaloryczność opału. I tu okazuje się, że pomimo niższej wartości opałowej ekogroszku Ogień, pozostałe jego parametry mogą nas skłonić właśnie do jego wyboru.

Jaki ekogroszek 2020?

Pamiętajmy, że od roku 2020 mają wejść bardziej drastyczne przepisy dotyczące wymogów kotłów na paliwo stałe. Te obostrzenia wynikają z norm narzuconych przez Unię Europejską. Kotły mają być niskoemisyjne w czasie rzeczywistej pracy.

A nie jest niespodzianką dla nikogo, że piec będzie tak ekologiczny, jak zastosowane paliwo. Dlatego też należy stosować tylko ekogroszek z odpowiednimi certyfikatami oraz taki ekogroszek, który ma możliwie mało siarki w swoim składzie.

Podsumowanie – ekogroszek skarbek

W artykule przybliżyliśmy wizerunek ekogroszku Skarbek i zestawiliśmy jego parametry z ekogroszkiem Ogień. Nie mamy wątpliwości, że każdy patriota wybierze ekogroszek Skarbek, ponieważ jest on wydobywany w polskich kopalniach i ma znakomitą wartość opałową.

Warto się jednak zastanowić, czy czasami nie warto popatrzeć też na inne parametry naszego opału i znaleźć równowagę pomiędzy wartością opałową a innymi parametrami, które mogą być równie istotne. A co Wy sądzicie o parametrach poszczególnych rodzajów opału?

Zapraszamy do komentowania artykułu. A jeżeli artykuł okazał się przydatny, prosimy go udostępnić innym fanom ekogroszku!

Show More

Powiązane artykuły

2 Komentarzy

  1. Całkiem interesujący i zmuszający do refleksji artykuł. Chyba każdy z nas ma ten sam zasadniczy problem do rozwiązania przed pierwszymi mrozami… a w zasadzie już pod koniec lata nawet: który ekogroszek wybrać: Skarbek czy Ogień. Bardzo dużo artykułów znalazłem już w Internecie, które dotykały tej tematyki, ale w żadnym nie napisali tak dokładnie, na co mam zwracać uwagę przy doborze ekogroszku. Nie będę ukrywał, że od zawsze (czyli od 5 lat jak użytkuję mój piękny piec na ekogroszek) patrzyłem głównie na kaloryczność opału. Wydawało mi się logicznym, że to jest najważniejszy parametr, od którego należy wyjść przy ewentualnym doborze paliwa do pieca. Przyznam szczerze, że nawet nie patrzyłem na pozostałe parametry, które nie wiele mi tak naprawdę mówiły. Zawsze uważałem, że nie mają większego znaczenia i w zasadzie producent podaje je tylko po to, by odróżnić swój produkt od innych, bez jakiegoś większego celu… Dopiero rok temu zdałem sobie sprawę ze swojego błędu i ogromnej niewiedzy w tej tematyce. Po tym, jak odwiedził mnie mój wuj i zrobił mi krótki wykład o środowisku, który okazał się bardzo zajmujący, intrygujący, a zarazem ciekawy i zmuszający do głębokiej refleksji. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że istnieje takiej pojęcie jak niskozasiarczony węgiel! Nigdy jakoś o tym wcześniej nie myślałem, a siarkę w węglu traktowałem jako zwykły dodatek, który na nic nie wpływa podczas spalania. Uświadomił mnie, że około 70-90% siarki, która zawarta jest w naszym opale, zamienia się w trujący dwutlenek siarki, a jego pozostała część pozostaje w popiele, który jest bardzo szkodliwy dla naszego środowiska. Logiczne jest dla mnie teraz, że im mniejsza zawartość siarki w popiele, tym są mniejsze te negatywne efekty spalania. I zarazem mniej szkodzimy naszemu środowisku… co chyba jest bardzo ważne w obecnych czasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close