EkogroszekEkogroszek Porady

Ekogroszek – Kompletny Poradnik na 2020

Ekogroszek – który wybrać?

Niezmiennie od wielu lat ekogroszek to najpopularniejszy opał w polskich domach. Będąc właścicielem M4 musisz być przygotowanym na nadejście zimniejszych dni, podczas których zostaniesz wręcz zmuszony do jego ogrzewania.

W dobie dwudziestego pierwszego wieku istnieje wiele możliwości ogrzania swojego domu. Jednakże biorąc pod uwagę zabudowy jednorodzinne lub szeregowe, w przewadze wciąż pozostają piece grzewcze.

Do zasilania tychże urządzeń stosuje się przeróżne źródła ciepła. Niemniej jednak topowym rozwiązaniem, po przeanalizowaniu wielu zalet i wad, wciąż pozostaje ekogroszek, stanowiący najlepsze źródło zasilania naszego pieca. 

 

Co to jest ekogroszek?

Niektórzy żartobliwie mówią, że ekogroszek nie różni się od zwykłego zielonego groszku niczym. Dlaczego tak? Bo poza tym że nie jest zielony, to również bardzo dobrze płonie.

W rzeczywistości jest troszeczkę inaczej. Ten opał to inaczej paliwo służące do pozyskiwania ciepła. Produkuje się go z węgla kamiennego w procesie jego kruszenia oraz przesiewania przez odpowiedni system sit. W efekcie powstają ziarna o średnicy od 5 mm do 25.

W celu pozbycia się miału, ekogroszek poddaje się płukaniu. Co więcej wytwarza się go z węgla kamiennego o bardzo dużej kaloryczności. Po pierwsze w celu zachowania optymalnej temperatury spiekania popiołu. Po drugie aby zminimalizować zawartość siarki.

 

Palenie ekogroszkiem

W szczególności musimy mieć na uwadze, że palenie ekogroszkiem jest dedykowane dla kotłów retortowych (czyli dużych stalowych piecy). Wynika to z uwagi na fakt, że zostały one wyposażone są w podajnik na to paliwo.

Tak skonstruowane piece charakteryzują się dwoma istotnymi aspektami. Raz że emitują do atmosfery bardzo niewielkie ilości tlenków węgla i siarki. Dwa, że przez to są dużo bardziej ekologiczne od pozostałych.

 

Ekogroszek – czy groszek jest naprawdę taki eko?

Pomimo swoje marketingowej nazwy, nie każdy ekogroszek może nosić miano opału ekologicznego.

Okazuje się bowiem, iż tylko specjalnie wyselekcjonowany ekogroszek jest proekologiczny. Powinien on posiadać odpowiednie świadectwo badania (tak zwane świadectwo badania na znak bezpieczeństwa ekologicznego).

Pozostałe pseudo eko groszki, nie posiadają odpowiedniego świadectwa swojej ekologiczności, a co za tym idzie, nie są proekologiczne.

 

Spalanie ekogroszku

Z pewnością nikt się nie zdziwi, że głównym kryterium przy doborze opału, jest możliwie wysoki stosunek kaloryczności danego opału do jego ceny rynkowej. I w tym miejscu po raz kolejny okazuje się, że ekogroszek wygrywa ten ekonomiczny wyścig.

Bije niekiedy nawet o 35% konkurencję w postaci oleju, gazu, czy prądu. Okazuje się ponadto, iż ekogroszek jest równie przyjazny w użytkowaniu, jak gaz czy prąd. Zaawansowane piece z podajnikami sprawiają, iż wystarczy raz na kilka dni doglądać pracę naszego pieca.

Zaś zaawansowany system wykona wszystkie cykliczne czynności za nas. W efekcie tego jego wybór stanowi wspaniałą alternatywę dla pozostałych źródeł energii.

 

Z czego jest produkowany ekogroszek?

Wytwarzanie eko groszku odbywa się z wysokokalorycznego węgla. Ma on jednocześnie bardzo niską zawartość siarki wody oraz substancji niepalnych.

Charakteryzuje go również niska spiekalność, dzięki czemu, podczas spalania wytwarzane są bardzo małe ilości tlenku siarki, niż w przypadku palenia innego węgla oraz pozostałości w postaci popiołu, po spaleniu są naprawdę niewielkie.

 

Certyfikaty ekogroszku

W celu zachowania odpowiedniej jakości oraz zapewnieniu spełnieniu wysokich kryteriów ekologicznych ekogroszek podlega ścisłej kontroli jakości.

Wykonują ją Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z siedzibą w Zabrzu. Głównym celem Instytutu jest dostarczenie niezbędnej wiedzy przedsiębiorstwom, które działają w obszarze energetyki i hutnictwa. Instytut podlega bezpośrednio ministrowi, w kwestiach związanych z gospodarką złóż i kopalni.

 

Parametry dobrego ekogroszku

W celu bezstresowego ogrzewania naszego domostwa, powinniśmy wybierać tylko i wyłącznie sprawdzony ekogroszek, którego parametry są optymalne. Takie postępowanie sprawi, że nie będziemy musieli się zbędnie zamartwiać, czy dogrzejemy nasz dom w okresie zimy.

Parametry, jakie powinien spełniać dobry ekogroszek kształtują się następująco:

 • węgiel kamienny energetyczny typ 31.2 – powinien spalać się łatwo i czysto jasnożółtym płomieniem. Jego pozostałością powinien być delikatny koks, który po chwili powinien zniknąć;
 • wartość opałowa powinna być powyżej 24 000 kJ/kg;
 • granulacja, czyli inaczej uziarnienie powinno wynosić pomiędzy 5 mm, a 25 mm;
 • ekogroszek powinien charakteryzować się możliwie niską zawartością popiołu (poniżej 10%);
 • równie istotnym parametrem jest niska zawartość siarki (poniżej 1%) – im niższa, tym lepiej;
 • zdolność do spiekania powinna być również możliwie niska (RI<20);
 • wilgotność powinna wynosić poniżej 10%.

 

Który ekogroszek jest dobry?

Na rynku istnieje bardzo wiele odmian ekogroszku. My skupimy się na czterech najbardziej popularnych: Eko groszek Ogień firmy SIBUGOL, Czarna Perła firmy KTK Polska,  Wesoła ze składu opałowego Gwóźdź oraz Eko groszek firmy Kolombus.

 • Ekogroszek Ogień firmy SIBUGOL – charakteryzuje się optymalnymi parametrami. Ma bardzo niską zawartość siarki (najniższą spośród dostępnych na rynku – 0.1%), co bardzo pozytywnie wpływa na kondycję naszego kotła. Dodatkowo posiada bardzo niską ilość pozostawianego popiołu po spaleniu (3%). Niewielkim minusem, jest stosunkowa niska kaloryczność (ok 24 MJ). Jednak w perspektywie dłuższego użytkowania i zachowania długowieczności naszego kotła, nie jest już takim dużym minusem.
 • Czarna Perła firmy KTK Polska – wartość opałowa tego ekogroszku wynosi 22 MJ. Ilość pozostawionego popiołu po spaleniu wynosi aż 12%. Zawartość siarki wynosi do 0.6%. Aż tak duża wartość tych parametrów zdecydowanie negatywnie wpływają na żywotność samego pieca, a w połączeniu z niską kalorycznością, spychają polecanie tego węgla na niższy stopień.
 • Węgiel Wesoła ze składu opałowego Gwóźdź – ten produkt, jako jeden z nielicznych nie posiada określonych stałych parametrów, a co za tym idzie,można go kupić o bardzo dobrej jakości lub o niskiej. Producent zapewnia, iż zawartość popiołu pozostałego po spaleniu wynosi od 3% do 8%, a zawartość siarki wynosi od 0,2% do 0,6%. Kaloryczność powinna się według producenta zwierać w przedziale od 28 MJ do 32 MJ. Niestałość parametrów niestety czasami odstrasza ewentualnych nabywców.
 • Opał firmy Kolombus – kaloryczność tego ekogroszku wynosi około 26 MJ. Zawartość popiołu po spaleniu wynosi od 4% do 6%, a zawartość siarki kształtuje się na poziomie 0.5%. Parametry tego ekogroszku są wyrównane, niestety, pomimo zachowania wysokiej kaloryczność, ten ekogroszek nie wypada najlepiej, jeżeli bierzmy pod uwagę istotne kryterium, jakim jest zachowanie dużej żywotności naszego kotła.

 

Podsumowanie – który ekogroszek polecacie?

Podsumowując, w artykule po pokrótce opisaliśmy, czym jest ekogroszek, jakie są jego podstawowe parametry, z czego jest produkowany oraz jak powinien się palić, aby uzyskać optymalne efekty końcowe.

Wyszczególniliśmy również cztery główne rodzaje ekogroszku, które dostępne są na polskim rynku. Jeżeli interesuje Was tematyka ekogroszku i ogólnie opału, zapraszamy do podzielenia się Waszymi opiniami na temat najlepszego ekogroszku, który kiedykolwiek używaliście.

Mile widziane będą też wasze spostrzeżenia, co do artykułu Jeżeli chcecie być na bieżąco z nowinkami ze świata węgla i opału, zachęcamy do obserwacji naszej strony internetowej, pozostawienie „młodzieżowego lajka” oraz udostępnienie naszego artykułu innym miłośnikom eko-ogrzewania.

Show More

Powiązane artykuły

Jeden Komentarz

 1. Witam serdecznie wszystkich zakręconych ekomaniaków.

  Bardzo fajny artykuł. W końcu ktoś w skrócie wyjaśnił, o co w tym ekogroszku chodzi, i na co zwracać uwagę. Przyznam szczerze, że od kilku lat palę ekogroszkiem w swoim domu i przeszedłem już kilka różnych jego odmian. Nie będę ukrywał, że w większości się zawiodłem. Zawsze starałem się oszczędzać i patrzyłem tylko na stosunek kaloryczności do ceny, co okazało się dość kosztownym błędem. Dopiero trzy lata temu kolega uświadomił mnie jaki błąd popełniam. Co z tego, że mój ekogroszek miał o 2 MJ większą kaloryczność, jak zostawało po jego spaleniu bardzo dużo popiołu, a zawartość siarki była na bardzo dużym poziomie. Myślałem, że oszczędzam, a tu w perspektywie czasu, okazuje się, że serwis kotła przewyższa moje znikome „oszczędności”. Po moim błędzie uświadomiłem sobie, że kaloryczność to nie wszystko i teraz wybieram tylko taki węgiel, który ma możliwe niską zawartość siarki, no i oczywiście, po którym zostaje niewiele popiołu. Fajnie, że w artykule poruszyliście te aspekty i wskazaliście, który ekogroszek, jaką ma zawartość siarki, pozostałości po spaleniu popiołu i kaloryczność. Ja się już zdecydowałem na Ekogroszek Ogień. I to co piszecie w artykule to prawda. Użytkując właśnie ten ekogroszek, nie musimy martwić się na zapas o nasz piec. Posłuży nam dłużej niż w przypadku używania innych rodzajów ekogroszku. A jego mniejsza kaloryczność? Cóż nie można mieć wszystkiego. Oczywiście musimy zawsze pamiętać, żeby wybierać opał odpowiedni do naszego pieca. Każdy ma inne parametry i potrzebuje innego rodzaju zasilania. Także nie ma tu złotego środka. Każdy piec jest inny i do wyboru opału trzeba niewątpliwie podchodzić z dozą ostrożności. No i warto zastanowić się, czy lepiej kupować ekogroszek luzem, czy w workach. Ja uważam, że pomimo faktu, iż ekogroszek luzem jest tańszy, nie warto w niego inwestować. Kupując ten workowany mamy same zalety (no oprócz tej przeklętej ceny…. Ale nie można mieć wszystkiego, jak pisałem). Proste korzyści: gwarancja jakości ekogroszku w workach (które są przecież opisane i fabrycznie pakowane, poddawane kontroli jakości, bez miejsca na ściemę), mamy gwarancję kaloryczności. Poza tym taki ekogroszek pakowany jest maszynowo, więc ma wymaganą granulację. Dodatkowo mamy dokładną kontrolę nad masą zakupionego ekogroszku. A biorąc pod uwagę fakt, że jest on schludnie zapakowany w workach, nie musimy obawiać się nieporządku na podwórku po dostawie. Pozostaje nam tylko wybrać sprawdzonego dostawcę, a o ogrzewanie naszego domu nie będziemy musieli się zamartwiać przez całą zimę! Jeszcze raz dzięki za rozbudowany artykuł.

  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close