Zacznijmy od tego, że czas budowy domu nie jest określony w obowiązujących przepisach prawa budowlanego. Kluczem zatem jest specyfika projektu budowlanego, technologii budowlanej oraz środków finansowych, które ma do dyspozycji inwestor.
Budowa domu w technologii tradycyjnej
Oczywiście najbardziej popularne w Polsce są domy murowane. Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystywana technologia, która jest tradycyjna, odznaczająca się długim czasem wykonania. Aby jednak sprawnie przeprowadzić budowę domu, należy sporządzić dokładny harmonogram prac.
Harmonogram prac podczas budowy domu
Stan zerowy jest pierwszym etapem większości domów. Akurat ten etap możemy wykonać w szybkim tempie. Posługując się koparkami, wyrównanie i przygotowanie działki powinno zająć około 2 dni. Inaczej jest, kiedy mamy zamiar zrobić to ręcznie. Wtedy prace mogą potrwać do 2 tygodni. Oczywiście nie możemy zapomnieć o wytyczeniu budynku, co zajmie nam kolejny dzień. Jeśli zaś chodzi o fundamenty, to wszystko zależne będzie od ich specyfiki. Ławy i ściany fundamentowe to czas prac około 2 tygodni, ściany nośne to 3 tygodnie. Istnieje alternatywa, którą jest budowa płyty fundamentowej i w jej przypadku możemy znacznie zaoszczędzić czas.
Ile trwa budowa domu? Pokazuje to dobitnie drugi etap prac. Ten etap to stan surowy otwarty. Jest to wyjątkowo czasochłonny etap prac. Trzeba będzie się liczyć nawet z półrocznym okresem działań na placu budowy.
Murowanie ścian i kominów to pierwsze z czynności, jakie należy wykonać. Od 5 do 10 tygodni, tyle należy przeznaczyć na murowanie ścian nośnych na jednej kondygnacji oraz wykonanie stropów. Przy wykorzystaniu technologii energooszczędnej, czas ten może wydłużyć się do 15 tygodni.
Następnie, po upływie 2 tygodni, można zająć się budową ścian kolankowych. Czas operacyjny wyniesie około tygodnia. Po upływie kolejnych dwóch tygodni następuje wykonanie więźby i montażu pokrycia dachowego. Te prace mogą zająć od 2 tygodni do 1,5 miesiąca. Jest to zależne od kilku czynników.
Doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego to czas od dwóch do 4 miesięcy, po czym nastąpi 3 etap, czyli stan surowy zamknięty.
Jest to etap, w którym dochodzi do montażu okien, drzwi zewnętrznych, a także bramy garażowej w budynku. Wszystkie te działania będą wymagać 2 tygodni prac.
Ocieplenie budynku oraz wykończenie wnętrza może zająć nawet pół roku. Jednak, aby prace przebiegały sprawnie, a czas nie wydłużył się niespodziewanie, należy przeprowadzić budowę systemem zleconym.
Tak więc średni czas budowy domu metodą tradycyjną to okres dwóch lat. W pierwszym roku musimy doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego, w drugim zaś powinno nastąpić wykończenie wnętrza. W przypadku technologii energooszczędnej czas ten może się wydłużyć do 3 lat.
Szybkie sposoby na budowę domu
Jeżeli zależy nam na bardzo szybkiej budowie domu, to najlepszym sposobem będzie zatrudnienie doświadczonych fachowców. Dzięki wykonaniu prac systemem zleconym, czas potrzebny na budowę domu znacznie się skróci.