opalowo.pl

Blog tematyczny o budownictwie, przemyśle, technologii, ogrodzie i aranżacji wnętrz!

Ogród

Jacy są najwięksi producenci środków chwastobójczych w Polsce?

Jacy są najwięksi producenci środków chwastobójczych w Polsce?

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają środki chwastobójcze o niskiej toksyczności dla ludzi i środowiska. Mowa tutaj głównie o preparatach na bazie octanu sodu, kwasu octowego czy olejów roślinnych. Bardzo dużo firm wprowadza na rynek tego typu produkty. Są one coraz bardziej skuteczne, a ponadto bezpieczniejsze dla użytkowników.

Środki chwastobójcze

W obecnych czasach rolnicy oraz użytkownicy gruntów coraz częściej wybierają alternatywne metody zwalczania chwastów, takie jak mechaniczne wykopywanie, mulczowanie czy użycie parowników do zwalczania chwastów. Dzięki temu można ograniczyć użycie środków chemicznych i tym samym zminimalizować ich wpływ na środowisko. Nie mniej istotne są też działania podejmowane na poziomie legislacyjny. Ich celem jest ograniczenie stosowania szkodliwych dla środowiska i zdrowia substancji czynnych w środkach ochrony roślin. W UE od 2019 roku obowiązuje m.in. zakaz stosowania glifosatu, substancji aktywnej zawartej w popularnym środku chwastobójczym Roundup, co wpłynęło na zmniejszenie jego użycia w Europie.

Jacy są najwięksi producenci środków chwastobójczych w Polsce?

Istnieje dużo firm produkujących środki chwastobójcze. Nie są one jednak zawsze znane z nazwy produktów, które sprzedają. Jednym z większych producentów produktów tego typu, jest firma Syngenta Polska. To producent między innymi popularnego środka chwastobójczego Roundup, Do tego warto wspomnieć o Bayer Polska. Firma ta produkuje preparaty Fasty i nie tylko. Bardzo cenionym producentem środków chwastobójczych jest też BASF Polska, który produkuje preparaty z serii Stomp. Do tego dolicza się też firmę Agropol produkującą środek Cheops, oraz Ciech Szarzyna produkujący środki ochrony roślin z serii Substral. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wyżej wymienione firmy produkują nie tylko środki chwastobójcze, ale też dużo innych preparatów związanych z ochroną roślin.

Inne firmy produkujące środki chwastobójcze

Istnieje wiele firm oferujących środki chwastobójcze oraz preparaty wykorzystywane do ochrony roślin nie tylko krajowych, ale też zagranicznych. Trzeba tutaj wymienić choćby FMC Agricultural Solutions – producent m.in. środka Talstar. Do tego dolicza się też:

  • Dow AgroSciences Polska – producent m.in. środków Task i Galera,
  • Adama Polska – producent m.in. preparatów Artis i Sparto,
  • AgroBioTrade – producent m.in. środków Biochikol i Biopon,
  • PCC Rokita – producent m.in. środków Chwastox i Kosynier.

Każdy rolnik powinien zdawać sobie sprawę z tego, że stosowanie środków chwastobójczych może mieć niekorzystny wpływ na środowisko naturalne oraz na zdrowie ludzi. Z tego powodu trzeba je wykorzystywać zgodnie z zaleceniami producenta oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Bardzo istotne jest też to, żeby takie środki były najlepszej jakości, dlatego warto je kupować od renomowanych producentów. Dzięki temu skutecznie wyeliminują one chwasty, a ponadto będą też ekologiczne.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij