Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Jak skutecznie zasłaniać okna balkonowe?

21 sierpnia 2023 okna balkonowe


Okna balkonowe mają naprawdę wiele zalet: przede wszystkim wpuszczają bardzo dużo światła słonecznego, dzięki czemu rozjaśniają całe wnętrze, a ponadto umożliwiają oczywiście korzystanie z balkonu, tarasu czy ganku. Czasem jednak te duże ilości światła słonecznego stają się wadą, szczególnie że okno balkonowe zwykle znajduje się w salonie. Znasz ten stan, kiedy układasz się wygodnie na kanapie, włączasz odcinek ulubionego serialu, po czym słońce nagle przechodzi na drugą stronę budynku i świeci dokładnie w Twój telewizor lub monitor? Jeśli tak, najwyższa pora pomyśleć o jakiejś skutecznej zasłonie! Okna balkonowe rządzą się swoimi prawami – o czym musisz pamiętać przy zakupie rolet, żaluzji lub plis? Sprawdź, jak dokonać najlepszego wyboru!

Okna balkonowe – na co musisz zwrócić uwagę?

W przypadku okien balkonowych kluczową kwestią są wymiary – musisz liczyć się z koniecznością stosowania rozwiązań innych niż standardowe rolety dostępne w każdym markecie budowlanym! Jeśli zdecydujesz się na jedną dużą roletę wolnowiszącą, może się okazać, że… problem wcale nie zostanie rozwiązany. Owszem, zasłonisz okna oraz część drzwi balkonowych, jednak do wnętrza nadal będą wpadały niechciane promienie słoneczne, które mogą być szczególnie irytujące podczas długich letnich wieczorów. Skoro zatem nie rolety, to może firany i zasłony? To popularne rozwiązanie, które ma swoje zalety, ale również kilka wad. Do najważniejszych zaliczamy optyczne zmniejszenie pomieszczenia: ciężkie zasłony przytłaczają wnętrze i jednocześnie stają się siedliskiem kurzu, dlatego musisz liczyć się z koniecznością ich częstego zdejmowania i prania. Firany i zasłony ograniczają także funkcjonalność i sprawiają, że korzystanie z balkonu czy tarasu nie jest tak wygodne. Na szczęście możesz skorzystać z kilku alternatyw: nowoczesnych rolet balkonowych, żaluzji oraz plis.

Rolety i żaluzje balkonowe – co to za rozwiązanie?

Rolety skonstruowane w taki sposób, by idealnie pasować do przeszkleń w drzwiach balkonowych to praktyczny sposób na to, by skutecznie walczyć z niechcianymi promieniami słonecznymi. Aby rolety stanowiły szczelną barierę, warto zdecydować się na osobne rolety montowane na każdym oknie oraz obu częściach drzwi balkonowych – dzięki temu nie musisz obawiać się prześwitów. W przypadku okien balkonowych przeszklonych na całej wysokości dobrym wyborem będą rolety z prowadnicami, dzięki którym tkanina przylega ściśle do całego przeszklenia. Żaluzje to z kolei coraz popularniejszy wybór, ponieważ pozwalają na przesłonienie nie tylko całego okna, ale również jego części. Poprzez odpowiednie ustawienie aluminiowych lub drewnianych możesz decydować, ile światła dziennego ma wpadać do pomieszczenia. Zadbaj o to, by żaluzje na oknach balkonowych były przymocowane w taki sposób, by nie hałasowały w momencie otwierania lub uchylania okien czy podczas przeciągów – ten dźwięk potrafi zirytować każdego!

Plisy balkonowe – funkcjonalność na najwyższym poziomie

Plisy, czyli charakterystyczne rolety harmonijkowe to rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność rolet i żaluzji. Plisy balkonowe – tak jak okienne – składają się z materiału składanego w harmonijkę oraz mechanizmu wyposażonego w specjalnie poprowadzone sznureczki. Wszystko to sprawia, że plisa balkonowa może być rozciągana na kilka sposobów i umożliwia odsłanianie nie tylko dolnej, ale również górnej części dużego okna. Możesz wybierać spośród wielu wariantów, począwszy od plis transparentnych, których zadaniem jest przede wszystkim osłanianie przed niechcianymi spojrzeniami, po plisy zaciemniające, chroniące przed promieniami słonecznymi, czy specjalne plisy termoizolacyjne. Specjalnym rodzajem plis są plisy podwójne, w których wykorzystuje się dwa dowolne rodzaje materiałów. Dzięki temu możesz stworzyć zasłonę idealnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb! W przypadku plis nie musisz obawiać się, że nie sięgną one do ziemi; możesz ustawić je na kilka sposobów i cieszyć się skuteczną ochroną przed słońcem.

Artykuł sponsorowany

sprzęt budowlany

Redakcja opalowo.pl

Nasz zespół jest złożony z pełnych pasji redaktorów. Oferujemy najnowsze informacje, praktyczne porady oraz inspiracje, które pomogą Ci w realizacji Twoich projektów. Jesteśmy tutaj, aby dostarczać Ci rzetelne i aktualne treści, które wzbogacą Twoją wiedzę i umiejętności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ścianki przesuwne w aranżacji wnętrz
Sauna parowa – doskonały sposób na domowe SPA
Poduszki z imieniem

Jesteś zainteresowany reklamą?