Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak zbudować dom – poradnik krok po kroku

26 września 2022 Jak zbudować dom?

Któż nie marzy o wybudowaniu od podstaw na własnym gruncie domu jednorodzinnego. Jeszcze jakby dało się to zrobić niezbyt dużym nakładem środków finansowych. Dla wielu posiadanie własnego domu jest czymś o wiele lepszym niż wynajmowanie mieszkania lub nawet mieszkanie w bloku. Niestety budowa domu jest procesem dość złożonym, który wymaga zarówno czasu, jak i cierpliwości, ponieważ zawsze mogą się pojawić problemy w trakcie samej budowy.

Planowanie to początek budowy domu

Co jest potrzebne, aby w ogóle zacząć marzyć o własnym domu? Trzy aspekty, które należy zaplanować to wybór działki, projekt oraz finansowanie całego przedsięwzięcia.

Nie ma drugiej tak poważnej inwestycji, jak własny dom. Dlatego też należy starannie zaplanować wszystkie działania i przekalkulować koszty oraz formę finansowania. Postawienie domu na własnej działce będzie wymagać sporego finansowania. Aby budowa domu nie zakończyła się fiaskiem, należy wybrać taki projekt, który będzie obarczony niewielkim ryzykiem. Fundusze na ten cel głównie powinny pochodzić z własnych oszczędności, a kredyt budowlano-hipoteczny powinien stanowić mniejszą część finansowania projektu.

Podczas planowania własnej inwestycji warto zabezpieczyć dodatkowe środki na nieprzewidziane wydatki. Największym błędem podczas planowania finansowania budowy własnego domu jest założenie, iż wszystko pójdzie zgodnie z planem i kalkulacje, z początku działań, nie ulegną zmianie i nagłemu powiększeniu. Jednakże przyłącze gazowe, podłączenie do wodociągów i kanalizacji itp. może spowodować nagłe problemy z dokończeniem budowy.

Oczywiście pierwszym krokiem na drodze do własnego domu jest zakup działki, którą warto sprawdzić w odpowiednim urzędzie.

Harmonogram prac oraz dokumenty potrzebne przy budowie domu

Niewątpliwie budowa domu wymagać będzie niezliczonej liczby dokumentów. Najważniejszy jednak dokument, który jest potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę, to projekt zagospodarowania działki. W jego skład wchodzą między innymi lokalizacja budynku, odległość budynku od granicy działki, przyłącza energii elektrycznej, wody oraz kanalizacji.

Jeśli chodzi o harmonogram prac, to zdecydowanie lepiej jest podejść do tego dosyć luźno, ze względu na utrudnienia, jakie mogą się niespodziewanie pojawić. Aby móc wprowadzić się do nowego domu, główne pomieszczenia muszą być funkcjonalne. Nad pozostałymi detalami można popracować już w trakcie zamieszkiwania domu.

Jak zbudować dom?

Wybór materiałów i technologii oczywiście należy od inwestora. Warto jednak pamiętać, że zarówno koszt inwestycji, jak i długość trwania budowy oraz trwałość budynku w głównej mierze zależne są od materiałów przewidzianym do budowy domu.

Coraz popularniejsze są ostatnio domy z bali, choć drewno, jako materiał budowlany nie jest tanim wariantem. Oczywiście domy murowane są nadal najpopularniejszym wyborem wśród inwestorów, ale coraz częściej w całej Polsce możemy zauważyć domy szkieletowe. Nowością na rynku są „domy inteligentne” oraz „domy energooszczędne”.

PRACOWNIAFORMA

sprzęt budowlany

Redakcja opalowo.pl

Nasz zespół jest złożony z pełnych pasji redaktorów. Oferujemy najnowsze informacje, praktyczne porady oraz inspiracje, które pomogą Ci w realizacji Twoich projektów. Jesteśmy tutaj, aby dostarczać Ci rzetelne i aktualne treści, które wzbogacą Twoją wiedzę i umiejętności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Perforowanie blach
sprzęt budowlany
Ekologiczne biokominki

Jesteś zainteresowany reklamą?