Pellet

Jaki pellet kupić?

Jaki pellet kupić?

Zakup dowolnego paliwa stałego, którego celem będzie utrzymanie optymalnej temperatury naszego domostwa, jest problemem każdego właściciela gospodarstwa domowego. Niezależnie od rodzaju wybranego paliwa, jego odmian i rodzajów jest naprawdę dużo. W tym artykule skupimy się na jednym konkretnym rodzaju paliwa, którym jest pellet. Postaramy się w kilku akapitach doradzić Wam, jaki pellet kupić na zimne dni.

Czym jest pellet i jaki pellet kupić?

Nie każdy z nas wie, że pellet to nic innego jak materiał opałowy, który produkowany jest z odpadów drzewnych. Odpady te są w pierwszej kolejności rozdrabianie, a następnie poddane procesowi suszenia. Kolejnym krokiem produkcyjnym jest jego ponowne rozdrobnienie oraz granulacja.

Tak przygotowany surowiec może zostać dowolnie uformowany, po czym poddaje się gozony. I tak powstaje produkt, który dostępny jest w sprzedaży u czołowych jego producentów.

Jakie są rodzaje pelletu?

Na aktualnym rynku dostępne jest kilka odmian pelletu. Najpopularniejszym jest pellet drzewny, którego jak sama nazwa wskazuje, produkowany jest z trocin lub zrębek drzewnych. Wyróżnić możemy również pellet agro, który to powstaje w wyniku obróbki słomy, biomas roślin lub siana.

Pellet, co może niektórych zaskoczyć, produkowany jest również z łusek słonecznika. Ostatnim rodzajem pelletu jest ten, który produkuje się po prostu z innych odpadów. Rodzaj pelletu przekłada się bezpośrednio na jego cenę oraz oczywiście wartość opałową.

Jaki pellet kupić?

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na kluczowe pytanie: jaki pellet kupić? Bardzo istotną kwestią jest zapach pelletu podczas palenia. Powinien być on zbliżony do w szczególności do jakże przyjemnego zapachu drewna. Jeżeli tak nie jest, to oznacza to tyle, że istnieje bardzo wysokie ryzyko, że został on czymmś zanieczyszczony. Zawartość wody w pellecie nie powinna przekraczać 12%. Struktura dobrego pelletu powinna być śliska i bardzo zbita.

Cena pelletu.

Jeżeli już zdecydowałeś, jaki pellet kupić, pora zapoznać się z jego orientacyjną ceną. Okazuje się, że nie jest ona tak bardzo wygórowana, jakby się mogło niektórym wydawać. Jego cena za tonę waha się w przedziale od 800 zł do 1000 zł.

Warto zauważyć, że jeśli bierzesz pod uwagę tylko jego wartość opałową, która waha się w granicy około 18-20 MJ/kg, to koszt całorocznego ogrzewania twojego domostwa może być porównywalny do tego poniesionego w przypadku wybrania ekogroszku. A jeśli wybierzesz pellet możesz oszczędzić.

Podsumowanie

W artykule w krótki i treściwy sposób przybliżyliśmy tematykę pelletu. Odpowiedzieliśmy na kluczowe pytanie: „jaki pellet kupi” wskazując jego pożądane cechy fizykochemiczne. Warto wybierać tylko sprawdzonych sprzedawców pelletu, którzy oferują towar najwyższej jakości.

Może się okazać, że w przypadku próby oszczędzania i korzystania z okazyjnych ofert sprzedaży pelletu, możemy sobie tylko bardzo zaszkodzić i zniszczyć swój piec, dlatego bądźmy ostrożni. Jeżeli interesuje Was tematyka paliw stałych, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami, w których dokładniej opisaliśmy pozostałe aspekty pelletu oraz innych paliw stałych.

Tagi
Show More

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close