WęgielWęgiel Porady

Jaki węgiel jest najlepszy?

Jaki węgiel jest najlepszy?

Wielkimi krokami nadchodzi zima. Szczególnie ta pora roku zmusza nas wszystkich do głębokiej refleksji. Świat dookoła nas się zmienia, robi się coraz chłodniej, a my musimy odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: jak ogrzać swoje domostwo, aby przetrwać trudy nadchodzącej zimy.

Tak postawione pytanie determinuje dalsze poszukiwania odpowiedzi, poprzez dokonanie krótkiej analizy: czym ogrzewać domostwo, aby zapewnić godne warunki do życia. Tak zdeterminowany problem doprowadza nas do zasadniczego pytania, na które w sposób jednoznaczny odpowiemy w tym artykule. Wielu z nas zadaje sobie w kółko to samo pytanie: jaki węgiel jest najlepszy?

Czym jest węgiel?

W celu odpowiedzi na zdefiniowane pytanie we wstępie najpierw musimy zastanowić się wspólnie, czym w ogóle jest węgiel. Definicji jest wiele, my podamy tutaj tą najprostszą, która umożliwi nam zobrazowanie sobie w sposób jednoznaczny, czym jest węgiel.

Swoją dywagację rozpoczniemy od podania Wam definicji węgla kopalnego. Jest to taka skała osadowa, która powstała w wyniku gromadzenia się szczątków roślinnych. Te zaś w późniejszej fazie przekształciły się w węgiel. Węgiel ten jest złożony z przeróżnych związków organicznych, składników nieorganicznych, wody oraz składników mineralnych. Składa się z następujących pierwiastków: węgla, wodoru, azotu, tlenu oraz siarki, a także uranu, germanu oraz arsenu.

Jaki podział węgla można wyróżnić?

Po tak dokładnie sprecyzowanej definicji węgla przejdźmy do dokonania podziału węgla na gatunki oraz opisaniu poszczególnych z nich. Literatura wyróżnia następujące gatunki węgla:

  • węgiel kamienny: skała osadowa, która zawiera od 75% do 97% pierwiastka węgla. Jego powstanie datuje się w okolicy ery paleozoicznej. Powstał ze szczątków roślin, w warunkach beztlenowych. Z reguły charakteryzuje się czarną barwą oraz matowym połyskiem. Przeważnie wartość opałowa węgla kamiennego zawiera się w przedziale od 16,7 MJ/kg do 29,3 MJ/kg. Wartość ta jest zależna od składu węgla – zawartości w nim siarki, wody oraz popiołu;

  • węgiel brunatny: skała osadowa, która jest pochodzenia roślinnego. Powstałą w erze kenozoicznej w środowisku beztlenowym. Zawiera od 62% do 75% węgla. Wartość opałowa węgla brunatnego oscyluje w granicy od 7,5 MJ/kg do 21 MJ/kg. Podobnie jak węgiel kamienny stanowi on jedno z nieodnawialnych źródeł energii;

  • torf – powstaje w szczególnych warunkach obumierania roślin. Jest to węgiel kopalny, który zawiera mniej niż 60% węgla i jest zarazem najmłodszym węglem kopalnym. Szczególne warunki, w jakich powstaje, opierają się na niepełnym rozkładzie roślin w warunkach stałego zabagnienia gleby;

  • antracyt – jest to odmiana węgla, która charakteryzuje się największą zawartością węgla, co bezpośrednio przekłada się na najwyższą wartość energetyczną tej odmiany węgla kopalnego.

Podsumowanie

W artykule poruszyliśmy tematykę węgla kopalnego. Poprzez gradację tegoż węgla, umożliwiliśmy każdemu z osobna na odpowiedź na główne pytanie: który węgiel jest najlepszy. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb możemy sami zdecydować, który z jego rodzajów będzie najbardziej nam odpowiadał. Jeżeli interesuje Was tematyka węgla oraz innych paliw kopalnych, zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close