Drewno

Jakie drewno opałowe kupić?

Jakie drewno opałowe kupić?

Tak jest, dobrze trafiłeś! Jeżeli pytanie: „jakie drewno opałowe kupić?” i Tobie spędza sen z powiek, to ten artykuł na pewno pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i da Ci jednoznaczną odpowiedź na pytanie, które zapewne nurtuje Cię,odkąd wybrałeś właśnie drewno na paliwo stałe do ogrzewania swojego domostwa.

Jak to z tym drewnem było?

O tym, jakie drewno opałowe kupić decyduje bardzo wiele czynników. Zacznijmy od tego, że przeważnie na sezon grzewczy zużyjemy około 15 metrów sześciennych, które będzie uprzyjemniało nam mroźne wieczory, poprzez zapewnienie ciepła oraz pięknego zapachu.

Pierwsze pytanie, które nasunie się nam po analizie pytania głównego: „jakie drewno opałowe kupić” będzie dotyczyło gatunku drewna, który wybierzemy. Dostępne jest drewno iglaste i liściaste. W związku z dużą ilością żywic w drewnie iglastym lepszym wyborem będzie drewno z drzew liściastych.

Takie drewno zawiera niewiele żywić, pali się dosyć równo i w wyniku jego spalanie tworzy się o wiele mniej dymu niż przy paleniu drzewem iglastym.

Rodzaje drewna liściastego.

Kolejny wybór, przed którym staniemy to decyzja, z jakiego drzewa liściastego chcemy zrobić źródło naszego ciepła. Do wyboru jest szereg możliwości, które zaraz dokładnie przedstawimy. Zacznijmy od drewna z buku. Okazuje się, że takie drewno spala się bardzo długo i spokojnie. Dodając d tego fakt, iż ma wysoką wartość opałową, otrzymujemy świetne źródło ciepła.

Brzoza natomiast charakteryzuje się tym, że świetnie płonie. Przydatne jest to wtedy, gdy nie mamy już za dużo czasu na sezonowanie drewna. Dając równy ładny płomień, niestety dosyć szybko się spala. Jego wartość opałowa jest raczej przeciętna. Drewno z dębu pali się długo i bardzo powoli. Ma wysoką wartość opałową, która wpływa bezpośrednio na wytworzenie dużej ilości ciepła.

Dodając do tego fakt, iż podczas palenia takiego drewna ulatnia się piękny gorzki zapach, to drewno stanowi fantastyczną alternatywę dla drewna bukowego. Jeżeli ktoś ma chęć wybrać drewno z drzew owocowych, to powinien przygotować się na powolny i równy proces spalania, któremu towarzyszyć będzie piękny aromat.

Jest to świetna alternatywa, jeżeli będziemy chcieli użyć tego drewna również do wędzenia potraw. Drewno z topoli ma dosyć niską wartość opałową, przez co niestety daje bardzo mało ciepła. Takie drewno nadaje się głównie na podpałkę, gdyż bardzo wysuszone, szybko płonie.

Drewno z olchy pali się bardzo źle, jeżeli nie jest wystarczająco suche. Jego główne zastosowanie to drewno do wędzenia. Raczej nie nadaje się na główny opał domostwa. Jesion pomimo długiego czasu palenia i dosyć dużej wartości opałowej, nie jest często stosowany jako opał. Wynika to z jego trudnej obróbki mechanicznej.

Więc jakie drewno opałowe kupić?

Na pytanie: jakie drewno opałowe kupić, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. My w artykule wskazaliśmy główne rodzaje opału, wskazaliśmy, który opał jest korzystniejszy i dlaczego. Dokonaliśmy agregacji drewna z drzew liściastych, wskazując dobre i słabe strony poszczególnych z nich. Końcowy wybór należy tylko do Was!

Tagi
Show More

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Close
Back to top button
Close
Close