opalowo.pl

Blog tematyczny o budownictwie, przemyśle, technologii, ogrodzie i aranżacji wnętrz!

Budownictwo

Prawidłowy wybór tarczy pilarskiej – poradnik stolarski

Prawidłowy wybór tarczy pilarskiej – poradnik stolarski

Zazwyczaj będziesz używać piły do cięcia drewna zarówno w poprzek ziarna, jak iw ziarnie. Wymaga to ogólnego przeznaczenia lub kombinacji piły. Jeśli po prostu tniesz ziarnem, będziesz chciał użyć brzeszczotu do rozpruwania. Tylko do cięcia w poprzek ziarna potrzebny będzie brzeszczot poprzeczny. Wartość użycia brzeszczotu do konkretnego rodzaju cięcia (cięcie poprzeczne lub zgrywanie) polega na tym, że ostrza zaprojektowane do tych konkretnych cięć będą ciąć gładsze i szybsze, a także będą trwać dłużej. W przypadku powtarzalnych zadań, takich jak cięcie 2×4 na długość, aby oprawić dom, zaoszczędzisz czas i pieniądze, kupując ostrze poprzeczne. W przypadku projektów, które wymagają obu typów cięcia, spędziłbyś dużo czasu na zmianie ostrza, gdybyś użył ostrza zrywającego i poprzecznego, więc kombinacja miałaby więcej sensu. Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj cięcia będziesz wykonywać, a może planujesz wykonać zarówno zgrywanie, jak i cięcie poprzeczne. Kombinacja, znana również jako ostrza ogólnego przeznaczenia, zapewnia idealne rozwiązanie. Mają więcej zębów niż ostrze zrywające, ale mniej niż wersja poprzeczna, co pozwala im obsługiwać obie funkcje.

Tarcza pilarska, czyli wszystko to, co należy wiedzieć

Tarcza pilarska powinna być w odpowiedni sposób dobrana, do rodzaju prac jakie będziemy wykonywać. Rodzaj piły, której używasz, jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego ostrza. Oto spojrzenie na wersje, które są kompatybilne z dwoma najczęściej używanymi piłami mechanicznymi:

– Piły ukośne mogą wykonywać szybkie, dokładne cięcia drewna pod różnymi kątami. Ponieważ piły te są zwykle używane do cięcia poprzecznego, wybierz ostrze o większej liczbie zębów

– Piły stołowe są preferowaną opcją cięcia dużych paneli z drewna lub sklejki. To zastosowanie może wymagać zgrywania i cięcia poprzecznego, co oznacza, że należy wybrać ostrze kombinowane. Można również kupić zarówno modele zgrywania, jak i cięcia poprzecznego do użycia w razie potrzeby, chociaż może to spowodować dodatkowy wydatek i może wymagać częstszego przełączania ostrzy

Tarcza do piły – podsumowanie

Tarcza do piły występuje w szerokiej gamie typów, kształtów i rozmiarów. Kąt haka znany również jako kąt natarcia to kąt, pod którym ząb pochyla się w stosunku do środka brzeszczotu. Dodatnia zgrabiarka pochyla się do przodu i doskonale nadaje się do szybszego cięcia. Dodatnie zgrabianie jest pożądane w przypadku aplikacji zgrywania. Należy uważać na ostrza, które mają dodatnie grabie, ponieważ mają tendencję do ciągnięcia materiału. Zgrabiarka dodatnia jest idealna na piłach stołowych.

Udostępnij