EkogroszekEkogroszek Porady

Węgiel ekogroszek – co kryje się za tym słowem?

Jaki węgiel można uznać za ekogroszek? znaczenie słowa ekogroszek

Węgiel ekogroszek

Świat wokół nas przepełniony jest przeróżnymi informacjami na temat węgla ekogroszek. Dziesiątki artykułów i setki publikacji zmotywowały nas, żeby jeszcze raz przyjrzeć się temu tematowi i zdementować wszelkie mity i plotki, które nawarstwiły się wokół węgla ekogroszek. W artykule postaramy się pokrótce przedstawić główne informacje, które dotyczą węgla ekogroszek.

Węgiel ekogroszek – co to jest?

Ekogroszek to paliwo stałe, które produkowane jest z węgla brunatnego lub kamiennego. Jego głównym przeznaczeniem jest produkcja cieplnej energii, która powstaje w wyniku spalenia ekogroszku w piecu.

Ekogroszek w głównej mierze wytwarzamt z węgla o bardzo niskiej zawartości siarki (maksymalnie do 1%). Co więcej powinien on charakteryzować  się wysoką kalorycznością w granicy 25 MJ/kg do 30 MJ/kg.

Co więcej węgiel wykorzystany do produkcji ekogroszku musi charakteryzować się również niską spiekalnością oraz małą zawartością substancji, które są niepalne.

Węgiel ekogroszek – czy rozmiar ma znaczenie?

Kolejną cechą, która musi charakteryzować węgiel, wykorzystywany do produkcji ekogroszku jest odpowiedni rozmiar. Średnica takiego ekogroszku musi zawierać się w przedziale od 5 mm do 25 mm.

Pewnie wielu z Was zastanawia się skąd takie dokładne wytyczne, co do rozmiaru węgla przeznaczonego na produkcję ekogroszku. Okazuje się, że rozmiar musi być ściśle znormalizowany, gdyż tylko dzięki temu produkt końcowy będzie kompatybilny z piecami na węgiel ekogroszek.

Takie piece wyposażone są w automatyczne podajniki, których cechy nie pozwalają na zastosowaniu węgla o większej gramaturze.

Klasyfikacja węgla ekogroszek.

Wszystko ma swoje rodzaje i klasy. Nie inaczej jest w przypadku ekogroszku. Jego klasa zależy od różnic poszczególnych parametrów. Jednym z pierwszych kryteriów, które określa klasę ekogroszku, jest jego kaloryczność . Co więcej jest ona bezpośrednio powiązana z  granulacją ziaren.

Najbardziej kaloryczny jest ekogroszek o grubości ziaren pomiędzy 13 mm, a 25 mm. Wartość opałowa takiego ekogroszku waha się w granicy 24 MJ/kg, a 30 MJ/kg. Istotnym parametrem, który wpływa na przynależność węgla ekogroszek do poszczególnych klas ,jest zawartość popiołu i siarki.

Wartość tych parametrów powinna być możliwie najniższa (dobrym przykładem ekogroszku o niskiej zawartości siarki jest ekogroszek Ogień).

Podsumowanie

W tym krótkim artykule po krótce opisaliśmy, czym jest węgiel ekogroszek. Wskazaliśmy jego główne parametry, ze zwróceniem szczególnej uwagi na poniektóre.

Zaznaczyliśmy również, w jaki sposób możecie sklasyfikować węgiel ekogroszek. Pokazaliśmy, które parametry i w jaki sposób wpływają na zwiększenie jego jakości.

A co Wy myślicie o węglu ekogroszek? Czy również i u Was stosowany jest on do pozyskiwania domowego ciepła. Zapraszamy do komentowania.

Show More

Powiązane artykuły

Jeden Komentarz

  1. Bardzo pouczający artykuł. Faktycznie w sieci można znaleźć dziesiątki podobnych, które niejednokrotnie się wzajemnie wykluczają. Bardzo jestem wam wdzięczny, że w końcu ktoś w jednym miejscu zamieścił całe kompendium wiedzy na temat węgla ekogroszek ze wskazaniem jego najważniejszych cech. Teraz już spokojnie mogę zacząć szukać ekogroszku na przyszły sezon, dysponując chociaż podstawową wiedza na jego temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close