opalowo.pl

Blog tematyczny o budownictwie, przemyśle, technologii, ogrodzie i aranżacji wnętrz!

Technologia

Jak nauczyć się programowania i od czego zacząć naukę?

Jak nauczyć się programowania i od czego zacząć naukę?

Branża IT i samo programowanie to dziedziny, które rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Dużo młodych osób albo takich, które chcą się przebranżowić, zadaje sobie pytanie: „Jak nauczyć się programowania?”. Nauka programowania nie musi być taka straszna! Od czego zacząć naukę programowania i jak zrobić to efektywnie? Sprawdź, kilka naszych porad!

Czym jest nauka programowania? 

Zaczynając naukę związaną z zagadnieniami z branży IT, ważne, aby wyzbyć się złych szkolnych nawyków. Przede wszystkim tutaj czytanie i nauka na pamięć nie zda egzaminu. Programowanie to praca pełna analizy, wnioskowania i radzenia sobie z problemami. To także dobra znajomość wszystkich praktyk związanych z pisaniem kodu.

Regularnie powtarzaj

To bardzo efektywna metoda nauki programowania. Na szczęście programowanie polega na tym, że wciąż wraca się do podstaw – najprostszych zaleceń i tagów. A na samym początku nauki – nie rozleniwiaj się. Nie kopiuj i nie wklejaj gotowych rozwiązań. Pisz samodzielnie kod od zera, a wtedy nigdy nie będziesz mieć problemu z przypomnieniem sobie podstaw.

Od czego zacząć naukę? Postaw na różnorodność!

Podczas nauki programowania korzystaj z różnych źródeł. Czytanie podręcznika to nie jest dobra, ponieważ sprawi, że całe IT będzie dla ciebie kompletnie niezrozumiałe. Jeśli jednak skorzystasz z innych źródeł takich jak pomoc innych lub kursy, zdobędziesz realne doświadczenie! Na webinarze inny programista może wyjaśnić wszystko bardzo czytelnie, na konkretnych przykładach i zagadnienie okaże się nietrudne. Możliwości jest wiele, czytaj, oglądaj, koduj z innymi. Bierz udział w pracach w grupie – w ten sposób zdecydowanie szybciej nauczysz się programowania.

Jak nauczyć się programowania? Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Nikt kto rozpoczynał naukę w jakiejkolwiek dziedzinie, nie był od razu w niej najlepszy. Praktyka czyni mistrza, dlatego musisz działać. Samo oglądanie filmów o programowaniu, czytanie na ten temat lub patrzenie jak robi to ktoś inny, nie jest wystarczające. Musisz zacząć działać sam i samodzielnie pisać kod i wiedzę teoretyczną przekuwać w praktykę. Tylko w ten sposób jesteś w stanie nauczyć się programowania i zdobyć doświadczenie, które jest tak bardzo ważne w tej branży!

Własny projekt

Kiedy nauczysz się już podstawowych umiejętności, warto zrobić coś swojego. Możesz stworzyć swój własny mały projekt w branży IT.  Porozmawiaj o nim z innymi programistami, kursantami czy po prostu z osobami, które są zaznajomione w tym temacie. Pamiętaj, że projekt możesz dołączyć do swojego portfolio, co na pewno ułatwi Ci znalezienie pierwszej pracy w branży IT. Każde doświadczenie i projekt warto wpisać do swojego CV, ponieważ przyszły pracodawca będzie patrzył przychylniej na osobę, która ma już jakieś doświadczenie.

Podsumowanie

Praca w IT i jako programista to marzenie dla wielu osób. Nowicjusze zadają pytania jak zacząć to robić i od czego zacząć. Przede wszystkim praktyka, sumienność i zaangażowanie. Dodatkowo dokładając do tego kilka powyższych zasad, nauka programowania może być czymś bardzo prostym, szybkim i niezwykle przyjemnym. A satysfakcja z przyszłej pracy lub własnych projektów, będzie najlepszym wynagrodzeniem poświęconego czasu!

Udostępnij