opalowo.pl

Blog tematyczny o budownictwie, przemyśle, technologii, ogrodzie i aranżacji wnętrz!

Technologia

Jaki Internet wybrać do domu jednorodzinnego, a jaki do mieszkania w bloku?

Jaki Internet wybrać do domu jednorodzinnego, a jaki do mieszkania w bloku?

W Polsce wciąż zmagamy się ze zjawiskiem nierównego dostępu do najwyższej jakości połączenia internetowego. Wiele regionów ma ograniczony zasięg, mowa tutaj nie tylko o terenach wiejskich, lecz także obszarach większych miast. Sprawdźmy, jakie łącze będzie dobre dla domu jednorodzinnego na wsi, jeśli chodzi o stabilny Internet. Dla studentów, pracowników zdalnych oraz gamerów ma to szczególnie ważne znaczenie.

Jaki Internet do domu jednorodzinnego wybrać?

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne na wsi, mieszkańcy mogą zdecydować się na Internet satelitarny, który zapewnia bardzo dobry zasięg, jednak jego koszt jest zwykle dość wysoki. Użytkownik musi ponieść zwykle wysoką cenę zakupu odpowiedniej infrastruktury, czyli zestawu satelitarnego. Taka opcja obarczona jest również limitem przesyłu danych oraz wiąże się z opóźnieniami, gdy dom jest oddalony od satelity.

Internet radiowy

Dość popularną opcją na takich terenach jest także Internet radiowy. W tym przypadku nie ma ograniczeń transferu, a przepustowość stoi na dość wysokim poziomie. Jednak zwykle i w tym przypadku im dalej od nadajnika, tym gorsza jakość połączenia. Na odbiór sygnału mogą też negatywnie wpływać warunki atmosferyczne.

Internet mobilny

Trzecia propozycja dla domów jednorodzinnych to Internet mobilny. Połączenie w technologii LTE lub 5G może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, choć wiele zależy od zasięgu i  odpowiedniej liczby gigabajtów do wykorzystania.

Internet do mieszkania w bloku

Z poprzednio wymienionych rozwiązań mogą skorzystać również mieszkańcy blokowisk. Podział na Internet dla domów rodzinnych czy bloków jest umowny. To, jakie łącze będzie dobre dla danej lokalizacji, zależy głównie od obszaru, na jakim znajduje się konkretny budynek, i od tego, jaki zasięg i usługi na nich występują.

Internet dla studenta i współlokatorów

Wybierając Internet dla studenta czy współlokatorów, warto wziąć pod uwagę fakt, że osoby te mogą nie chcieć dzielić ze sobą rachunku za łącze. Szczególnie jeśli umowa na Internet musiałaby zostać podpisana na jednego z mieszkańców, a nie samego właściciela mieszkania. Co w takiej sytuacji? Wówczas warto rozważyć Internet mobilny, który dla standardowego użytkownika może być wystarczający.

Światłowód – Internet najwyższej jakości

Niezależnie od tego, czy jest się mieszkańcem domu jednorodzinnego, czy mieszkania w bloku – jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej zdecydować się na światłowód. Infrastruktura światłowodowa rozwija się w Polsce bardzo szybko i obejmuje swoim zasięgiem nawet mniejsze miejscowości. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Internet światłowodowy gwarantuje stabilność i szybkość w każdych warunkach.

Atrakcyjną ofertę Internetu światłowodowego przedstawia INEA, proponując łącze symetryczne, czyli takie, które zapewnia jednakową prędkość wysyłania i pobierania danych. Światłowód cechuje się najwyższą wydajnością, szybkością oraz stabilnością spośród wszystkich dostępnych obecnie technologii. Dzięki temu to dobre rozwiązanie zarówno do domu jednorodzinnego, jak i mniejszego mieszkania.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij