W dwudziestym pierwszym wieku kładzie się coraz większy nacisk na to, by pozyskać energię z takich zasobów odnawialnych jak na przykład powietrze czy też woda. W celu realizacji tego zadania wykorzystuje się np. pompy ciepła; z kolei do regulacji wilgotności oraz temperatury powietrza stosuje się systemy klimatyzacji. Czy jest to dobry sposób na efektywne ogrzanie budynku?
Wytwarzanie energii cieplnej z powietrza, wody i gruntu – na czym to polega?
Obecnie jesteśmy w stanie wytworzyć ciepło z odnawialnych źródeł energii czy wyregulować wilgotność powietrza na różne sposoby – można wykorzystać do tego na przykład:
- pompy ciepła,
- klimatyzacje domową.
Pompy ciepła
Pompy ciepła to urządzenia, które mają za zadanie ogrzać powietrze, ale same w sobie nie wytwarzają energii. Do osiągnięcia celu nie jest konieczne przeprowadzenie procesu spalania oleju grzewczego, węgla, pelletu itp., tak jak ma to miejsce w przypadku pieca czy kominka. Wręcz przeciwnie – działanie tego urządzenia opiera się na pobieraniu energii znajdującej się w środowisku naturalnym (w wodach gruntowych, powietrzu itp.)
Pompa ciepła to rozwiązanie, które jest nie tylko efektywne, ale także – o czym nie wolno zapominać – ważne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. Praca tego urządzenia emituje mniejsze ilości dwutlenku węgla (CO2), w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi, które są zasilane drewnem/węglem/pelletem itp.
Co ważne, pompy ciepłe powietrzne pozwalają – pomimo swojej nazwy – nie tylko na ogrzewanie wnętrz, ale także schłodzenie pomieszczeń w okresie letnim. Takie rozwiązanie sprawia, że pompa ciepła może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych systemów wentylacyjnych.
Pompa cieplna to urządzenie, które ma jeszcze jedną istotną zaletę: brak zanieczyszczeń. Podczas gdy efektem ubocznym spalania w piecu/kominku/kuchni jest duża ilość kurzu, spalin czy popiołu, nie musimy borykać się z tym problemem w przypadku pomp. Taki stan rzeczy to z pewnością wygoda dla posiadaczy pomp.
Klimatyzacja
System klimatyzacji to urządzenie, którego praca prowadzi do wymiany powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu. Dzięki temu możliwa staje się regulacja temperatury oraz wilgotności powietrza. Urządzenia z tej kategorii są chętnie wykorzystywane zarówno w domach/mieszkaniach, jak i przestrzeni biurowej.
Możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniu to ważna, ale nie jedyna funkcja, jaką zapewniają tego typu urządzenia. Oprócz tego możemy również liczyć na poprawę jakości powietrza. Jest to możliwe, ponieważ w wielu urządzeniach z tej kategorii dostępna jest również opcja regulacji wilgotności, a klimatyzacje wyposaża się w systemy filtrujące, które są w stanie zatrzymać przynajmniej część zanieczyszczeń powietrza.
W efekcie nowoczesny system klimatyzacyjny może okazać się czymś więcej niż tylko wygodnym narzędziem pozwalającym schłodzić lub ogrzać pomieszczenie poprzez regulację temperatury powietrza. Poprawa jego jakości może okazać się rozwiązaniem korzystnym dla osób borykających się z różnego rodzaju chorobami układu oddechowego, w tym w szczególności z astmą.
Nie powinniśmy wobec tego traktować zakupu systemu klimatyzacji jako zbędnego wydatku. Jest to raczej długofalowa inwestycja, która powinna przynieść korzyści w perspektywie kilku lat.
Ekologiczne sposoby ogrzewania pomieszczeń a dofinansowania z programów unijnych
Last but not least, ogrzewanie obiektu z użyciem ekologicznych źródeł energii to rozwiązanie, na którego montaż można uzyskać wsparcie ze strony państwa. Podmioty, chcą stworzyć u siebie tego typu system ogrzewania, są w stanie pozyskać środki m.in. w ramach następujących rodzajów dofinansowania:
- Program Moje Ciepło – w ramach tego dofinansowania można liczyć na wsparcie w wysokości od 7 do 21 tysięcy złotych, przy czym nie powinno być to więcej niż trzydzieści procent kosztów z tytułu zakupu pompy ciepła oraz montażu urządzenia w miejscu wskazanym przez klienta,
- Program Czyste Powietrze – z instrumentu tego może skorzystać podmiot będący osobą fizyczną, jeśli zamontuje ekologiczny system grzewczy w domu jednorodzinnym, którego jest właścicielem bądź współwłaścicielem
Wsparcie w instalacji ekologicznych systemów grzewczych jest jednym z elementów działalności Unii Europejskiej, która prowadzi działania w tym zakresie m.in. poprzez Fundusz Modernizacyjny.
Dofinansowania te warto uwzględnić w naszych kalkulacjach opłacalności planowanego przedsięwzięcia – powinny one znacząco podwyższyć jego rentowność.