Innowacyjna automatyka oświetlenia pomaga w obniżeniu kosztów zużycia energii i podnosi komfort użytkowania pomieszczeń. Przeczytaj nasz tekst i poznaj systemy inteligentnego sterowania oświetleniem!
Optymalne oświetlenie hali produkcyjnych i obiektów przemysłowych nie byłoby możliwe bez możliwości sterowania instalacją oświetleniową w sposób automatyczny. Systemy inteligentnego sterowania i automatyki oświetlenia pomagają w obniżeniu kosztów utrzymania zakładu, dzięki możliwości kontrolowania źródeł światła przy pomocy automatycznych scen i informacji z sieci czujników. Rozwiązania są też stosowane w obiektach hotelowych i biurowych.
- Jak działają systemy sterowania oświetleniem?
Automatyka sterowania oświetleniem to systemy oparte często na układach mikroprocesorowych oraz sterownikach programowalnych. Specjalnie zaprojektowane układy sterowania komunikują się z dedykowanymi oprawami oświetleniowymi albo komponentami sterującymi przy pomocy protokołów opartych m.in. o standard DALI. Funkcje kontrolne mogą być realizowane z poziomu panelu HMI, aplikacji mobilnej czy dedykowanego oprogramowania komputerowego.
Profesjonalna automatyka oświetlenia może być oparta o architekturę master-slave. W tego rodzaju rozwiązaniach jednostka master służy do zarządzania oraz wizualizacji procesów zachodzących w instalacji. Gromadzi dane pomiarowe i może realizować sterowanie oświetleniem według zaprogramowanych wcześniej scenariuszy. Dodajmy, że w przypadku zastosowania wspomnianej wcześniej automatyki DALI mamy możliwość wykorzystania urządzeń różnych producentów.
- Dlaczego warto stosować automatykę oświetlenia?
Jedną z głównych zalet stosowania automatyki oświetlenia w zakładach przemysłowych jest praktycznie całkowita eliminacja potrzeby używania ręcznych włączników czy ściemniaczy. Użytkownicy nie muszą samodzielnie sterować oświetleniem. Unikamy w ten sposób nie tylko nieefektywnego zarządzania instalacją oświetleniową, lecz również ryzyka porażenia prądem w przypadku środowisk narażonych na podwyższoną wilgotność czy trudne warunki.
W połączeniu z zastosowaniem żarówek LED oraz scen świetlnych automatyka oświetlenia przyczynia się do obniżenia zużycia energii, a więc również zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych do atmosfery. Proekologiczne zalety rozwiązań umożliwiających automatyczne zarządzanie oświetleniem idealnie wpisują się w potrzebę rozwoju gospodarki cyrkularnej i zrównoważonego rozwoju przemysłu.
- Gdzie może być stosowana automatyka oświetlenia?
Oczywiście jednym z głównych beneficjentów zalety automatyki oświetlenia jest branża przemysłowa. Ogromne zakłady produkcyjne już dziś są pełne zautomatyzowanych linii technologicznych. Automatyzacja oświetlenia wydaje się zatem naturalnym krokiem na drodze do obniżenia kosztów utrzymania zakładu i zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko.
Sterowanie światłem jest również coraz częściej wykorzystywane w salach konferencyjnych i biurach. Wykorzystanie czujników ruchu i obecności sprawia, że automatyka oświetlenia uruchamia lampy tylko wtedy, kiedy pracownicy lub goście biura przebywają w pomieszczeniu. Nie ma ryzyka, że ktoś zapomni wyłączyć światło – stanie się to w sposób w pełni automatyczny!
- Gdzie kupić komponenty do automatycznego sterowania oświetleniem?
Systemy automatyki sterowania oświetleniem są oferowane przez szereg przedsiębiorstw działających na polskim rynku. Zanim zdecydujemy, gdzie kupić komponenty do automatycznego sterowania oświetleniem, sprawdźmy, jakie opinie ma dana firma. Warto również skontaktować się z przedstawicielem wybranego dostawcy i poprosić o ofertę. Jeżeli dysponujemy wiedzą z zakresu nowoczesnych systemów sterowania, to bez problemu ocenimy profesjonalizm przesłanej oferty.
Jeżeli szukasz zaufanego partnera we wdrożeniach systemów automatyki oświetlenia, to zapoznaj się z ofertą sabur.com.pl. Firma Sabur jest doświadczonym dostawcą nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyzacji i optymalizacji procesów w przemyśle oraz energetyce.